Na czym polega gra w szachy?

Na czym polega gra w szachy?


Prawdopodobnie niewielu z nas nigdy nie słyszało o szachach, i nie wie co to takiego jest.
Szachy stanowią świetne wypełnienie wolnego czasu, gdy nie za bardzo wiemy, jak go sobie zagospodarować. Możemy w nie grać z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi – z kim tylko chcemy. Jest to gra strategiczna, która z powodzeniem posłuży Ci w jesienne popołudnia lub zimowe wieczory albo zawsze wtedy, gdy będziesz umierał w męczarniach. Oczywiście z nudów. Szachy to gra wymagająca, która angażuje nasz czas i nasze myślenie. Podczas partyjki szachów pośpiech nie jest wskazany. Gdyby w szachy grało się szybko, straciłyby one wówczas całą swoją ideę.

Skąd na świecie wzięły się szachy? Odpowiedź jest następująca: Szachy swoje początki mają w Indiach. Tam grano w nie już od VI wieku. Na całą planszę szachów, czyli tzw. szachownicę w kolorze czarno-białym, składają się 64 pola. Łącznie mamy 32 pionki, czyli szesnaście białych i tyle samo czarnych. Pola na szachownicy mają swoje własne numery; od 1 do 8 i A – H. Należy pamiętać, iż każdy z szachowych pionków ma swój ściśle określony w całej grze, indywidualny ruch.

Co my tu mamy?

Tak więc, mówiąc kolokwialnie, jedziemy z tematem. Wyliczanie oraz opisywanie poszczególnych pionków zaczynamy od wieży.
Wieża porusza się wyłącznie po linii prostej. Robi to zarówno w pionie, jak i w poziomie, a liczba pól jest tutaj dowolna.
Skoczek, to inaczej konik. Charakteryzuje go to, że porusza się on po linii, która to linia posiada kształt litery L.
Goniec to kolejny pionek na szachownicy, który dla odmiany, porusza się w linii ukośnej. Liczba pól także jest tutaj dowolna.
Następny w kolejności jest Hetman. Może on poruszać się po trzech liniach: pionowej, poziomej i na ukos. Tutaj również liczba pól do przemieszczania się jest dowolna.
Król to pionek, który porusza się tylko o jedno pole i musi to być pole wokół niego.
Na końcu mamy Piona, który także porusza się o jedno pole do przodu. Do zapamiętania jest także to, Pion zbija inne pionki po ukosie a pierwszy jego ruch jest możliwy aż o dwa pola do przodu.

Jak ustawia się pionki?

W grze o dumnej nazwie „Szachy” wszystkie pionki na szachownicy, ustawia się u samego dołu planszy. Oznaczenia A-H (stawia się je nad nimi). Pozycje Ai H zajmują wieże. Pozycję B i G, skoczki. Na C i F meldują się gońce, zaś na E, sam król. Przed figurami, w drugim rzędzie od dołu stoi 8 pionów.

Co się dzieje na początku?

Za każdym razem, grę w szachy rozpoczyna ten z graczy, który posiada pionki koloru białego. Do niego bowiem należy pierwszy ruch. Przesuwa się je zgodnie z ogólnie przyjętymi, przedstawionymi powyżej, zasadami. Gdy naszym pionkiem trafimy na pole, na którym ulokowany jest pionek przeciwnika, wówczas dochodzi do zbicia.

Rozwój wypadków

Podczas gry w szachy, wystąpić mogą różne sytuacje, z którymi gracze będą musieli się zmierzyć. Innymi słowy, będą musieli je rozwiązać. Pierwszą taką stuacją może być Szach. Jest to zagrożenie, iż w następnym ruchu stracimy króla. Zagrożony gracz musi więc wykonać takie posunięcie, które uchroni utratę pionka.
Mat to z kolei tzw. szachowanie ruchu ze strony króla. Sytuacja ta kończy partię gry, ponieważ wówczas król nie ma możliwości ruchu, by obronić się lub uciec.
Pat dzieje się wówczas, kiedy gracz nie ma sposobności do wykonania jakiegokolwiek manewru. Wtedy to król nie podlega szachowaniu.
Remis, czyli koniec partii. To moment, w którym gracze ustalają sobie między sobą zakończenie lub gdy podczas gry mamy do czynienia z patem.
Promocja – pion przechodzący przez całą szachownicę (planszę), gdzie poprzez ten sam ruch wymienia się hetmana, wieżę, skoczka lub gońca.
Jest też takie zjawisko, które w szachach określa się mianem Bicia w przelocie. Dotyczy ono, w pierwszym posunięciu po ruchu pionu przeciwnika, gdy ów przeciwnik przesuwa się o dwa pola.

Nie pozostaje więc innego jak tylko zaprosić Was do gry i życzyć udanej zabawy!

Dodaj komentarz