Forum

Nawigacja po forum
aby założyć posty i tematy.

Jak podłączyć kinkiet z wyłącznikiem?

Odpowiedzi:

Kupiłem do pokoju dwa kinkiety. Jeden jest na jednej ścianie, a drugi na drugiej. Problem jest taki, że chcę by oba działały oddzielnie, a nie zapalały się razem. Próbowałem to podłączyć na wiele różnych sposobów, ale za każdym razem świecą oba. Nie wiem czy instalacją jest zrobiona szeregowo czy równolegle, albo może coś jest nie tak z kablami. Co może być przyczyną, że się nie da tego podzielić? W kinkietach mam po 3 kable. Są to zwykłe kinkiety, nie led, a na typowe żarówki. Kable koloru niebieskiego, brązowego i żółty. W instalacji oświetlenia jest tak samo.

---

Witam. Problem jest podstawowy i zasadniczy. Czy masz instalację wykonana na dwa włączniki? Czy może wcześniej był pojedynczy i zmieniłeś na podwójny. Ogólnie by ci ułatwić sprawę zapytam – ile masz kabli na ścianie do tych kinkietów? Dokładniej, ile żył wychodzi z przewodu pod kinkiet? Ogólnie jeśli masz tylko niebieski, brązowy i żółty na obu ścianach to nie masz fizycznej możliwości zamontować kinkietu tak by świeciły oddzielnie. Prawdopodobnie połączone są szeregowo czyli zapalasz 2 na raz i nie ważne ile masz przycisków na włączniku.

Sprawdź te lampy nad stół i po kłopocie.

---

Nie zamontujesz kinkietów tak jak byś chciał. Oba będą działały na pojedynczym włączniku bo są połączone. Kabel 3 żyłowy od gniazdka najpierw idzie do jednego kinkietu, a poźniej dalej do drugiego kinkietu. Byś zrobił tak jak chcesz, od włącznika powinny iść 4 żyły. Wtedy byś miał taką możliwość. Rozkręć włącznik i tam się upewnij co jest. Czy 3 żyłowy czy 4-żyłowy.

---

Miałem ten sam problem. Chciałem lampę sufitową podzielić na połowe by świeciła część żarówek na jednym włączniku i część na drugim. Ostatecznie świecą wszystkie czyli to samo co będzie u ciebie 🙂 Kup sobie kinkiet z wtyczką do gniazdka 🙂