00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

MP WOJEWÓDZTW
Data utworzenia: 2014-07-01 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 12642
DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POLSKI WOJEWÓDZTW W SZACHACH 

Polski Związek Szachowy we współpracy z wojewódzkimi związkami szachowymi w 2014 rozpoczął Drużynowe Mistrzostwa Polski Województw, które rozegrywane są systemem pucharowym. Reprezentacja każdego województwa składa się z 15 zawodników,  w tym prezesów WZSZach, działaczy, zawodników dorosłych oraz juniorów. Tempo gry: 60 minut + 30 sek na ruch. 


Śląskie mistrzem Polski Województw 2014!

W przeddzień Mistrzostw Europy w Szachach Błyskawicznych rozegrano finał Mistrzostw Polski Województw, w którym zmierzyły się drużyny ze Śląska i Lubuskiego.

Śląsk wystawił bardzo silny skład z arcymistrzami Heberlą, Bulskim, Paklezą i Worek na czele i zdecydowanie wygrali 21,5-8,5 
 ---> wyniki 

 
 
 


Rozegrano 8 meczów pierwszej rundy:
Wielkopolskie - Zachodniopomorskie 18,5-11,5
Podlaskie - Lubelskie 19-11
Opolskie - Śląskie 10,5 - 19,5 
Warmińsko-Mazurskie - Mazowieckie 14-16
Kujawsko-Pomorskie - Pomorskie 16,5-13,5
Małopolskie - Podkarpackie 21,5 - 8,5
Łódzkie - Świętokrzyskie 19:11 
Lubuskie - Dolnośląskie 22:8

Informujemy, że przed nami cztery mecze drugiej rundy Mistrzostw Polski Województw. Uczestniczące drużyny zostały dopasowane w następujące pary:

1. woj. mazowieckie - woj. kujawsko-pomorskie 17,5-12,5
2. woj. lubuskie - woj. wielkopolskie 19,5-10,5
3. woj. łódzkie - woj. podlaskie walkower dla Podlasia.
4. woj. śląskie - woj. małopolskie 21,5-8,5

Mecze półfinałowe powinny się odbyć do 9 listopada br. Finał jest planowany na weekend 22-23 lub 29-30 listopada. Jego miejsce zostanie podane po poznaniu finalistów.

(*) za zgodą zainteresowanych i prezesa LZSzach p. Andrzeja Modzelana (rywal w II rundzie) mecz woj. wielkopolskie - woj. zachodniopomorskie ma odbyć się do końca października. W przypadku nierozegrania pojedynku w w/w terminie drużyna woj. lubuskiego w II rundzie otrzyma wolny los.

Półfinały

Lubuskie - Wielkopolskie

11 Listopada w Zielonej Górze rozegrano półfinał Lubuskie - Wielkopolskie. Gospodarze zdecydowanie wygrali mecz, dzięki 100% wynikowi seniorów.
Wyniki:http://www.chessarbiter.com/turnieje/2014/tdr_5528/results.html?l=pl&tb=202_

Pewnym punktem drużyny Woj. Lubuskiego był trener Kadry Kobiet IM Marek Matlak.

Mazowsze- Kujawsko-Pomorskie


W sobotę 8 listopada w siedzibie PZSzach odbył się półfinał Mazowsze-Kujawsko-Pomorskie. Zacięty mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy. O zwycięstwie zadecydowały silniejsze deski działaczy WZSzachów oraz młodszych juniorek. 
W sobotę 26 października w Ustroniu rozegrano mecz II rundy MP Województw, w którym zmierzyły się drużyny Śląska i Małopolski. Oba województwa wystawiły silne składy. Asami atutowymi drużyny gospodarzy byli GM Bartłomiej Heberla, GM Zbigniew Pakleza i WGM Karina Szczepkowska-Horowska, natomiast liderami zespołu gości byli GM Artur Jakubiec, IM Daniel Sadzikowski i WFM Aleksandra Lach.


Po stosunkowo wyrównanym meczu pierwszej rundy (gospodarze wygrali 9:6), osłabiona brakiem GM Kamila Mitonia i GM Jana Krzysztofa Dudy Małopolska, została zdeklasowana w rewanżu, który zakończył się wynikiem 12.5:2.5. Trzeba dodać, że Śląsk górował we wszystkich trzech kategoriach: działaczy, seniorów i juniorów i chyba wyrasta również na faworyta zbliżającego się wielkiego finału!Wielkopolskie - Zachodniopomorskie

26 października br. został rozegrany w hotelu Ajaks w Trzciance mecz pierwszej rundy MP pomiędzy województwem wielkopolskim a zachodniopomorskim. Mecz zakończył się zwycięstwem zawodników z Wielkopolski 18,5:11,5.
Rozegrane zostały 2 rundy tempem 1 h + 30 s. / posunięcie dla zawodnika. Obydwie rundy zakończyły się zwycięstwem Wielkopolski - pierwsza wynikiem 9:6, a druga 9,5:5,5. W meczu na pierwszej szachownicy zagrali prezesi Związków - Marian Kanarek i Łukasz Dębowiak (na zdjęciu).

Kliknij na zdjęcie i przejdź do galerii
Lubuskie - Dolnośląskie

W dniach 26-27 września 2014 roku w Lubniewicach rozegrano mecz pierwszej rundy MP Województw Lubuskie - Dolnośląskie. Zawody zakończyły się wyraźnym zwycięstwem gospodarzy w stosunku 22:8. Górowali oni zarówno w rywalizacji działaczy, seniorów, jak i juniorów.

Galeria zdjęć z meczu pod linkiem:
https://plus.google.com/photos/111029989433448832931/albums/6064767695011891025Małopolskie - Podkarpackie

W niedzielę 28 września w przytulnych, kameralnych i eleganckich pomieszczeniach Hotelu Niepołomice rozegrano mecz pierwszej rundy Mistrzostw Polski Województw pomiędzy Małopolską a Podkarpaciem. Pomimo wyraźnego zwycięstwa gospodarzy, przebieg rozgrywanych partii był ciekawy, a niektóre pojedynki były nadzwyczaj zacięte.
Z dużym szacunkiem odnosili się do siebie rywale na szachownicach działaczy. Pokojowo swoje pojedynki zaznaczyli prezesi: Jan Kusina i Zenon Chojnicki oraz członkowie zarządów, a niewielkie zwycięstwo w tej prestiżowej kategorii, reprezentanci Podkarpacia zawdzięczają Krzysztofowi Wójtowiczowi, który w pojedynku VIPów zwyciężył 1.5:0.5 z aktualnym burmistrzem Niepołomic i zarazem gospodarzem turnieju, Romanem Ptakiem.
Na wysokie zwycięstwo gospodarzy, w dużej mierze zapracowali seniorzy, którzy wygrali w stosunku 10:2. Było to o tyle zrozumiałe, że w skład małopolskiej drużyny wchodziły takie tuzy jak: GM Kamil Mitoń, GM Jan Krzysztof Duda, IM Dariusz Mikrut oraz FM Aleksandra Lach.

Zacięte pojedynki toczyły się na szachownicach juniorskich, na których niejednokrotnie dochodziło do spotkań odwiecznych makroregionalnych rywali. Zmobilizowani grą obok wspomianych wyżej znakomitości, na wyżyny swoich umiejętności wznieśli się gospodarze, którzy wygrali także i ten mini-mecz. Na największe brawa zasłużyły Weronika Łęczek, Katarzyna Jędrocha i Magdalena Budkiewicz, które wygrały obie partie.

Teraz reprezentację Małopolski czeka prestiżowy mecz ze Śląskiem o awans do ścisłego finału rozgrywek. Zapowiadają się wielkie emocje...


Kujawsko-Pomorskie - Pomorskie

Przy okazji XXI Międzynarodowego Festiwalu Szachowego w Kowalewie Pomorskim, we wtorek 15 lipca rozegrano mecz KPZSzach-PWZSzach w ramach MP Województw. Gospodarze nie okazali się zbyt gościnni. Pierwsze koło zakończyło się ich wysokim zwycięstwem w stosunku 10,5:4,5.

Na pierwszym planie prezesi WZSzach. fot. Jacek Wolak

Rewanż wyglądał inaczej. Rozluźniona drużyna KPZSzach oddała pole gry i przegrała z PWZSzach w stosunku 6-9. Ogólny wynik nieznacznie wskazał na KPZSzach, który wygrał mecz 16,5 do 13,5. Teraz pora na przygotowania przed meczem z Mazowszem! W meczu grali prezesi Związków szachowych Marek Ulanowski oraz Benedykt Mroziński.


Alicja Śliwicka - Hanna Garbowska fot. Jacek Wolak


Podlaskie- Lubelskie

W dniu 28 czerwca 2014 roku w Zespole Szkół Integracyjnych Nr 1 im. Jana Pawła II w Białymstoku rozegrano pierwszy etap Drużynowych Mistrzostw Polski Województw w Szachach. Spotkały się reprezentacje województw podlaskiego i lubelskiego. Drużyny wojewódzkie składały się z 15 zawodników: 1. szachownica – Prezes Wojewódzkiego Związku Szachowego; 2. i 3. szachownice – członkowie Zarządu Wojewódzkiego Związku Szachowego; 4., 5., 6., 7. i 8. szachownice – senior lub seniorka; 9. szachownica – seniorka; 10. i 11. szachownica – junior lub juniorka do lat 18; 12. i 13. szachownice – junior lub juniorka do lat 14; 14. szachownica – juniorka do lat 18; 15. szachownica – juniorka do lat 14. Tempo gry wynosiło po jednej godzinie dla każdego zawodnika plus 30 sekund na każde posunięcie.
Po rozegraniu meczu i rewanżu zwyciężyli gospodarze w stosunku 19:11. Punkty dla województwa podlaskiego zdobyli: Sieklucki Adam, Rudnik Anna, Żochowski Kacper, Kosakowski Jakub, Kamiński Maciej, Kalinowska Zuzanna (wszyscy MUKS Stoczek 45 Białystok) – po 2 pkt.; Borawski Jakub (MUKS Stoczek 45 Białystok) – 1,5; Murza Adam (Białystok), Kostyra Stanisław (MUKS Stoczek 45 Białystok), Stasienko Łukasz (Wasilków), Sadowski, Michał (MUKS Stoczek 45 Białystok) – po 1; Zega Leszek, Grabarczyk Edmund (MUKS Stoczek 45 Białystok), Zinczuk Leon (Białystok) – po 0,5; Burakowska, Gabriela (MUKS Stoczek 45 Białystok) – 0.
Szczegółowe rezultaty pod adresem www.chessarbiter.com/turnieje/2014/tdr_2300/ 
W drugim etapie województwo podlaskie spotka się ze zwycięzcą meczu łódzkie – świętokrzyskie (do 30 września 2014 r.). Nabór osób zainteresowanych grą w tym meczu rozpocznie się zaraz po uzgodnieniu miejsca i terminu zawodów. Trzeci etap (finał) będzie rozegrany w dniach 18-19 października 2014 roku w Warszawie.
/.../ Leszek Zega

 
Uczestnicy meczu Województw: Podlaskiego i Lubelskiego. fot. Leszek Zega
 

Opolskie - Śląskie.

Opolski Związek Szachowy wraz z Urzędem Miasta w Strzelcach Opolskich podjął się organizacji meczu pierwszej rundy Mistrzostw Polski Województw: Opolskie - Śląsk. Zawody odbyły się 30 maja w pięknej sali Urzędu Miasta w Strzelcach Opolskich.
Faworytem meczu była drużyna gości, która mając więcej atutów sportowych (m.in. arcymistrza w składzie), ostatecznie wygrała w stosunku 19.5-10.5.


Mecz Opole-Śląsk na pierwszej szachownicy grają prezesi WZSzachów: Paweł Więcek oraz Waldemar Taboła.
 


Warmińsko-Mazurskie - Mazowieckie
 
 
Warmińsko-Mazurski Związek Szachowy był organizatorem pierwszej rundy MP Województw. W meczu, który odbył się w restauracji Feta w Olsztynie, WMZSzach gościł reprezentację Mazowieckiego Związku Szachowego. Mecz był emocjonujący i ostatecznie zakończył się niewysokim zwycięstwem gości w stosunku: 16-14 

Zwycięzcy spotkają się (do 30.09) w półfinale z wygranym z pary PO – KP.
Zainteresowani wstępnie udziałem w kolejnych fazach (półfinał/finał -?) proszeni są o zgłaszanie się do Prezesa MZSzach: riki@n-s.pl - minimum tytuł km dla szachownic seniorskich, kryteria reprezentowania Mazowsza zgodnie z komunikatem.
 
 
Aktualnie online 27 gości