Chcąc zadbać o swój umysł, warto regularnie wykonywać ćwiczenia na pamięć i koncentrację. W czasach, gdy zewsząd docierają do nas tysiące różnych informacji, niekiedy trudno jest zadbać o odpowiednie skupienie oraz zapamiętać najważniejsze z nich. Sprawdź, jakie gry i ćwiczenia mogą okazać się pomocne.
Sprawdzone ćwiczenia na pamięć i koncentrację
Dbanie o sprawność ciała wymaga włączenia aktywności fizycznej do swoich codziennych zajęć. Nie inaczej jest z umysłem – by był on w dobrej formie, należy dbać o regularny trening mózgu. Dobra pamięć i umiejętność koncentracji przydaje się zarówno w szachach, jak i w życiu zawodowym. W wielu ofertach pracy w Opolu i innych miastach, dostępnych np. tutaj: https://www.gowork.pl/praca/opole;l, wśród wymagań wskazuje się m.in. umiejętność skupienia na wykonywanych zadaniach.
W mózgu znajduje się około 100 miliardów neuronów, a połączenia między nimi umożliwiają nam zapamiętywanie informacji. Możemy we własnym zakresie zadbać o tworzenie nowych połączeń, m.in. ucząc się języków lub czytając książki. Choć umiejętność koncentracji i pamięć wraz z wiekiem mogą się pogorszyć, istnieją pewne sposoby, by o nie zadbać – skuteczne zarówno wśród osób młodych, jak i starszych.
Dlaczego skupienie jest tak ważne? Żeby móc zapamiętać określone informacje, należy się na nich skupić – dzięki temu trafiają do pamięci krótkotrwałej. Następnie mogą one zostać przekazane do pamięci długotrwałej, gdzie będą przechowywane przez kolejne dni, miesiące czy nawet lata.
Chcąc zadbać o poprawne funkcjonowanie naszego umysłu, musimy zapewnić mu regularne treningi. Jakie ćwiczenia na pamięć i koncentrację warto wykonywać?
Pomocne zarówno w ćwiczeniu skupienia, jak i zdolności zapamiętywania okazują się:
- szukanie różnic/podobieństw między obrazkami czy innymi elementami,
- wykonywanie działań matematycznych w pamięci,
- zapamiętywanie szczegółów z obrazka i następne rysowanie go z pamięci,
- rozwiązywanie łamigłówek,
- układanie puzzli,
- tworzenie planu każdego dnia, a następnie przypominanie sobie zadań, które wykonywało się kilka dni wcześniej,
- zapamiętywanie otoczenia, np. w drodze do pracy czy sklepu,
- czytanie, a następnie uczenie się tekstu (może to być np. wiersz, fragment opowiadania, lista zakupów).
W celu poprawy zdolności zapamiętywania informacji należy jak najczęściej je powtarzać. To jeden ze sposobów na ćwiczenie pamięci krótkotrwałej. Pamięć długotrwałą można z kolei rozwijać, skupiając się na wykonywaniu czynności manualnych, np. rysowaniu, lub przyswajaniu nowej wiedzy. Nie należy także zapominać o konieczności zapewnienia sobie odpowiedniego odpoczynku. Warto zadbać o dobry sen, regularnie wietrząc sypialnię, śpiąc w wygodnym łóżku i uprawiając aktywność fizyczną.
Gry na ćwiczenie pamięci – w co warto grać?
Poza wspomnianymi ćwiczeniami na pamięć i zapewnieniem sobie odpowiedniej ilości odpoczynku warto wybierać także gry, które pomagają w stymulacji umysłu. Które z nich sprawdzą się najlepiej?
Dobrym pomysłem jest zabawa w skojarzenia. Można w nie grać np. z dzieckiem lub przyjaciółmi, a także online. Warto wykorzystać ją także jako sposób na naukę, m.in. języków obcych.
Można trenować umysł, grając w różnego rodzaju ćwiczenia słowne. To zajęcie nie tylko dla najmłodszych – świetnie sprawdza się również wśród dorosłych. Rozwiązywanie zagadek pobudza umysł do pracy. Ciekawym rozwiązaniem będą także gry, w których wykorzystuje się ciekawostki, np. quizy. Są one ciekawym pomysłem na zabawę w większym gronie, a rywalizacja dodatkowo motywuje graczy do myślenia.
Jedną z najlepszych gier pomagających w ćwiczeniu koncentracji i pamięci są szachy. W Opolu można zapisać się na treningi szachowe, które odbywają się w kilku miejscach, a wykwalifikowani instruktorzy pomagają uczniom w opanowaniu zasad gry. Jak się okazuje, to dobra rozrywka dla osób, które chcą osiągnąć sukces na polu zawodowym – wbrew pozorom gra w szachy i biznes mają ze sobą wiele wspólnego!
Zarówno najmłodsi, jak i seniorzy mogą znaleźć także inne odpowiednie dla siebie gry na ćwiczenie pamięci oraz skupienia. Mogą to być m.in. zabawy planszowe, karciane czy online, a także gry mobilne.
Czemu zdarza nam się zapominać?
Często mówi się, że ludzka pamięć jest zawodna. Istotnie – możliwości naszego umysłu są skończone. Gdyby przechowywał on wszystkie informacje, również te mniej ważne, trudniej byłoby nam funkcjonować – dzięki temu, że zapominamy, nasze reakcje są szybsze. W innym przypadku odnalezienie określonego śladu pamięciowego byłoby dużo trudniejsze.
Jeśli nasz mózg uzna daną informację za mało istotną i nie jest ona przypominana – w końcu zatrze się, a my nie będziemy jej już pamiętać. Gdy mamy do czynienia z podobnymi informacjami, jedna z nich może zostać zastąpiona przez drugą. Zdarza się także, że nie możemy przypomnieć sobie danego śladu pamięciowego, choć wciąż jest on w naszym umyśle. To zjawisko tzw. końca języka – potrzeba odpowiedniego bodźca czy wskazówki, by przypomnieć sobie określoną informację.
Negatywny wpływ na zdolność zapamiętywania mogą mieć długotrwały stres oraz zmiany w układzie nerwowym. W celu zwiększenia sprawności umysłu należy dbać o regularne wykonywanie ćwiczeń na poprawę pamięci.
Dlaczego ćwiczenie umysłu jest tak ważne?
Dzięki regularnemu wykonywaniu ćwiczeń na pamięć i koncentrację oraz stymulowaniu umysłu na różne sposoby możliwe jest tworzenie nowych połączeń neuronów i utrwalanie istniejących, co korzystnie wpływa na zdolność zapamiętywania informacji oraz skupienie na wykonywanych zadaniach.
Umysł należy ćwiczyć w każdym wieku – nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe i seniorzy powinni zadbać o swój mózg. Dzięki temu zwiększa się możliwości swojego umysłu i dba o jego sprawność. Człowiek uczy się przez całe życie, jednak by zwiększyć możliwości umysłu, należy zapewnić mu regularną stymulację. Im bardziej wyćwiczony mózg, tym więcej informacji jest w stanie przyswoić i zapamiętać.
Chcąc zadbać o sprawność umysłu, należy dbać o regularne ćwiczenia na pamięć. W wolnych chwilach warto sięgać po rozwijające gry. Dzięki nowym połączeniom neuronów możemy zwiększyć możliwości swojego mózgu, a poprawa zdolności skupienia oraz zapamiętywania pozytywnie wpłynie nie tylko na nasze funkcjonowanie w życiu codziennym, ale również na polu zawodowym.