Po co konopiom terpeny? Jaką mają moc? Czy działają na skupienie?

Po co konopiom terpeny? Jaką mają moc? Czy działają na skupienie?

Rozmawiając o konopiach nie sposób nie wspomnieć o terpenach. Zapewne każdy miłośnik konopi słyszał o nich, co więcej poczuł je konsumując konopie. Czym są te związki i jaką rolę pełnią w konopiach? Przeczytaj nasz artykuł, dowiesz się, ile dobrej mocy i energii terpeny dają konopiom. Możemy nawet pokusić się o stwierdzenie, że bez terpenów nie byłoby konopi. Sprawdź.

Terpeny – co to takiego i jak pachną?

 • Terpeny (nazywane też izoprenoidami) to aromatyczne związki i substancje chemiczne. Nazwa „terpeny” pochodzi od terpentyny, będącej składnikiem żywic drzew iglastych.

W konopiach znajduje się ponad 200 terpenów, występują we wszystkich gatunkach.
Związki te są również obecne w owocach, warzywach, ziołach, kwiatach. Jabłko, cytryna, pietruszka, lawenda, czarny pieprz czy mięta – tam właśnie są terpeny.

Terpeny to szeroka grupa związków, najczęściej spotykanymi w konopiach są:

 • limonen – o cytrusowej, bardzo przyjemnej nucie,
 • mircen – o mocnym, ziemisto-korzennym zapachu,
 • alfa-pinen – zachwycający leśnym, sosnowym aromatem,
 • beta-kariofilen – o drzewnej, goździkowej, pikantnej nucie zapachowej,
 • linalol – wykazuje zapach zbliżony do lawendowego,
 • geraniol – jego zapach wiele osób kojarzy z pelargoniami.

Czy wiesz, że beta-kariofilen to dominujący terpen w marihuanie. Występuje w dużym stężeniu, nawet do 25% w konopiach indyjskich.
https://hemplo.pl/terpeny/

Jak pachną terpeny?

Patrząc na powyższy wykaz, odpowiedzieć w jednym słowie, jak pachną terpeny, nie można. Pachną bardzo różnorodnie, raz łagodnie, innym razem ostrzej. Stykamy się z terpenowymi aromatami każdego dnia. Zachwycają nas bogactwem nut zapachowych, intensywnością, wyrazistością. Ale sam zapach to nie jedyna zaleta terpenowych związków. Wykazują one szereg właściwości bardzo istotnych w zakresie np. samej uprawy konopi. Sprawdź w kolejnym akapicie.

Po co są w konopiach terpeny – ich właściwości i rola

Zanim przedstawimy rolę terpenów, kilka słów o tym, gdzie one się znajdują. Bo sformułowanie, że konopie bogate są w terpeny to jedno. Warto wiedzieć (a Hemplo przede wszystkim edukuje :)), że terpeny znajdują się/ są wytwarzane w maleńkich gruczołach zwanych trichomami, obecnych na kwiatach lub liściach konopi. Terpeny występują w różnych stężeniach, w zależności od odmiany konopi czy stopnia dojrzałości rośliny. A same trichomy to nie tylko niepozorne wypustki, ale to właśnie w nich tkwi cała moc konopi, tam wytwarzane są kannabinoidy, flawonoidy i nasze terpeny.

Przyjrzyj się bliżej – oto trichomy.

trichomy

Konopie bez terpenów nie byłyby sobą, nie miałyby tego charakterystycznego zapachu, który przyciąga wielu miłośników tych roślin. Każda odmiana ma inny bukiet zapachowy, co więcej każdy terpen ma inne działanie, dlatego konopie działają w określony sposób.

Ale czy jedynym zadaniem terpenów jest dawanie konopiom smakowitego aromatu? Otóż nie. Chociaż ta rola terpenów wydaje się być kluczowa. Co jeszcze dają terpeny roślinom? Wiele.

Terpeny chronią rośliny przed szkodnikami, bakteriami, mają też działanie owadobójcze.

Jedno jest pewne, bez terpenów konopie nie miałyby swojej mocy i przyjemności użytkowania. Podkreślić należy w tym miejscu, że terpeny działają w synergii z innymi związkami obecnymi w konopiach – flawonoidami i kannabinoidami, co potęguje moc i działanie konopi.

Gdzie szukać terpenów?

Skoro już wiesz, jak ważne są w konopiach terpeny, zastanawiasz się, w jakiej formie i pod jaką postacią występują. Terpeny znajdziesz w:

susz
 • marihuanie (przypominamy dla ścisłości, nielegalnej),
 • olejkach CBD,
 • pastach CBD,
 • suszu CBD.

Najpopularniejszymi terpenami obecnymi w konopiach są: mircen, beta-kariofilen, limonen czy alfa-pinen.

Najintensywniejsze nuty zapachowe wyczuwalne w konopiach to: ziemista, sosnowa, cytrusowa, trawy, kwiatowa, leśna, pikantna.

Zagadka, dlaczego po marihuanie chce się spać? Zgadliście, to zasługa m.in. terpenów, a konkretnie jednego – mowa o mircenie. Wykazuje on działanie uspokajające i nasenne.

Zapamiętaj:

Mircen jest najbardziej obfitym terpenem występującym w konopiach.

A jeżeli chcesz poszukać terpenów w innym obszarze niż konopie, kieruj się w stronę półek z perfumami i kosmetykami – tam też czają się te wielozadaniowe związki eteryczne.

Terpeny nie tylko w konopiach – jaki mają wpływ na organizm?

Terpeny to związki o wielokierunkowym działaniu, wykazaliśmy już, jak duży wpływ mają na zapach/smak konopi, co szczególnie odczuwalne jest podczas waporyzacji suszu. Unoszący się zapach pobudza zmysły, łagodzi stres, itd.

Ale terpeny występują nie tylko w konopiach, spożywane są przez nas każdego dnia. I liczne badania naukowe pokazały, że mają prozdrowotne działanie na organizm. Podaje się, że terpeny wykazują właściwości:

 • przeciwbakteryjne,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwgrzybicze,
 • przeciwbólowe,
 • uspokajające,
 • polepszające jakość snu.

Przeczytaj, co mówi jedna z prac na temat skuteczności działania terpenów:

Terpeny oraz ich pochodne stanowią ogromną grupę naturalnych związków organicznych, które wchodzą w skład olejków eterycznych i są szeroko rozpowszechnione w królestwie roślin. Liczne badania potwierdzają, że olejki eteryczne oraz ich terpenowe składniki wykazują szeroki zakres działania biologicznego i farmakologicznego w warunkach in vitro. Udowodniono, że działają one przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo. Ponadto przejawiają aktywność przeciwzapalną oraz stymulują układ immunologiczny.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie konopnym hemplo.pl

Aktywność biologiczna i farmakologiczna olejków eterycznych w leczeniu i profilaktyce chorób infekcyjnych, Sylwia Katarzyna Król, Krystyna Skalicka-Woźniak, Martyna Kandefer-Szerszeń, Andrzej Stepulak.

Czy trzeba jeszcze kogoś przekonywać, że terpeny mają moc?