Forum

Nawigacja po forum
aby założyć posty i tematy.

Wpływ oświetlenia na wnętrze

Jesień i zima, to czas, kiedy dzień jest bardzo krótki, a pochmurna pogoda za oknem, zmuszają nas do używania sztucznego oświetlenia nawet przez cały dzień. To w jaki sposób „zorganizujemy” sobie światło, będzie mieć wpływ na jakość naszego życia, nasze funkcjonowanie i samopoczucie, a także zdrowie.
Pamiętajmy, że wybierając oświetlenie musimy kierować się nie tylko estetyką oprawy świetlnej, ale przede wszystkim tym, czy odpowiednio spełni ono swoją funkcję. Na przykład lampa przeznaczona do pokoju dzieci ma do spełnienia trochę inną rolę niż piękny żyrandol w salonie. Nocna lampka czy ścienne kinkiety za główne zadanie mają stworzyć odpowiedni klimat, przytulny nastrój, podczas gdy oświetlenie miejsca pracy powinno być tak dobrane, żeby mieć maksymalnie pozytywny wpływ na zdrowie i komfort naszych oczu.
Decydując się na zakup oprawy światła, w pierwszej kolejności kierujmy się zasadą funkcjonalności, a dopiero na drugim miejscu patrzmy na walory estetyczne. Oczywistym jest, że każde wnętrze wiele zyska dzięki dobrze dobranym lampom, pięknym żyrandolom, oryginalnemu abażurowi itd., ale najważniejsze, żeby poszczególne strefy domu, czy mieszkania były odpowiednio doświetlone. Wtedy tylko mamy szansę, by stworzyć przytulne i ciepłe miejsca, w których z chęcią będziemy przebywać.

Oświetlenie blatu kuchennego

Kuchnia to miejsce, które nazywane jest sercem domu. To w tym pomieszczeniu spożywamy wspólnie główne posiłki, ale nie tylko. To miejsce, w którym przede wszystkim przygotowujemy potrawy. Aby jednak te czynności przebiegały sprawnie, o każdej porze dnia, warto zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie blatu kuchennego.

Zobacz co to jest lux: https://ardant.pl/blog/lux-co-to-jest-natezenie-swiatla/

Montaż oświetlenia w centralnym miejscu kuchni, na suficie zdecydowanie nie wystarczy.

Na blacie kuchennym wykonujemy różnego rodzaju czynności przygotowując między innymi dani i potrawy proste, jak i te wymagające od nas poświęcenia i czasu. Aby wygodnie i przyjemnie przyrządzać dania potrzeba dobrze umiejscowionego źródła oświetlenia.

Dobrze oświetlony blat kuchenny to przede wszystkim równomiernie rozłożone oświetlenie. Blat powinien być oświetlony w całości. To zapewni nam nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo. W ciemności, nie dokładnie widząc możemy na przykład ukłuć się widelcem i skaleczyć nożem.
Pamiętajmy, w sytuacji kiedy nasz blat jest bardzo ciemny warto, aby było jak najwięcej światła.

Jeżeli natomiast blat jest wykonany z kamienia lub marmuru może odbijać światło i powodować dyskomfort. Wtedy lepiej zdecydować się na tak zwane mleczne punkty świetlne, które będą rozpraszać światło.